Музеї міста

 

Охтирський міський краєзнавчий музей – колишній приватний особняк кінця ХIХ – початку ХХ століття. Автор невідомий. З 1952 року у будинку розміщений краєзнавчий музей, який є центром вивчення та збереження історико-культурної спадщини рідного краю. Перші музейні колекції надійшли від комітету з охорони пам’яток старовини, створеного при відділі народної освіти, який очолював відомий український письменник Борис Антоненко-Давидович та за сприяння педагога Матвія Довгополюка. Фонд музею нараховує понад 11 тис. експонатів, які відображають історію Охтирки від сивої давнини до сьогодення
Комунальний заклад «Охтирський міський краєзнавчий музей» – духовна і матеріальна скарбниця Охтирки, що зібрала у своїх стінах історію рідного міста, народної пам’яті, традицій і звичаїв українського народу від давніх часів до сьогодення.
14 жовтня 1920 року в місті при повітовому відділі народної освіти був заснований комітет з охорони пам’яток старовини. Комітет розгорнув активну діяльність з виявлення, збору та охорони пам’яток матеріальної культури, мистецтва, архівів. За рік діяльності комітету було зібрано близько 350 предметів, які представляли історичну та художню цінність. Це дало можливість наприкінці 1920-го року відкрити невеликий музей, який привернув до себе увагу громадян міста.
Комітетом були вжиті заходи по обліку та охороні архівів дореволюційних закладів повіту. Була організована охорона архітектурних пам’ятників, проведена робота зі збору церковної старовини та проти розкрадання архіву колишньої поліцейської управи, прийнято рішення про повний запис кобзарських пісень. До бібліотеки музею було зібрано 163 книги старовинних видань.
З метою захисту і охорони археологічних пам’яток комітет вжив заходи проти самовільних та науково неорганізованих розкопок.
У 1921 році музей одержав назву «Музей мистецтва, старовини та історико-етнографічний» і знаходився в приватному будинку. З 1924 року музей став постійно діючим, де працювало три відділи: чистого мистецтва, прикладного мистецтва і старовини з підвідділами – археології, історії, етнографії.
У 1940-х роках краєзнавчий музей знаходився у Графській церкві. Під час окупації міста експонати перебували у Покровському соборі.
Наприкінці 1940-х років експонати були перенесені до Районного Будинку культури, оскільки у музею не було свого приміщення. На початку 1950-х років музею було виділено будинок по вул. Незалежності (Жовтнева), 10, де він розташовується і до сьогодні.
Музей є центром вивчення історико-культурної спадщини рідного краю. Працює три постійно діючих експозиції: «Фауна рідного краю», «Історія Охтирщини», «Охтирка в окупаційний період» та виставкова зала.

Адреса вул. Незалежності, 10

Телефон (05446) 24633

Режим роботи Пн-Чт 08:00 – 17:00

Пт 8.00-16.00

Сб 08:00 – 15:00

Нд – вихідний

 

 

ЯК ДІСТАТИСЬ

Населений пункт розташований на лівому березі річки Ворскли в межах лісостепової природної зони (в межах міста протікають також річки Охтирка і Гусинка). Географічною особливістю міста є його розміщення в центрі своєрідного трикутника обласних центрів – Сум, Харкова та Полтави.

Потягом

Станція Охтирка – проміжна залізнична станція 5 класу Сумської дирекції Південної залізниці, кінцева на одноколійній неелектрифікованій лінії Кириківка – Охтирка. Приміське пасажирське сполучення здійснюється з станцією Смородине, Боромля та Віринський завод.

Пасажирські потяги далекого сполучення по ст. Охтирка відсутні.

До Охтирки потягом можна дістатися з міст Суми, Харків, Тростянець.

Залізничний вокзал знаходиться поза містом. Дістатись до центру міста можна маршрутними таксі № 1, № 10, № 16.

Адреса: м. Охтирка, вул. Танкістів-Кантемирівців, 37.  Телефон 05446-2-20-07.  Режим роботи щодня, 07:00 – 17:00.

Автомобілем

Відстань до міста Суми становить 79 км (автошлях Н12), до Харкова і Полтави – близько 100 км. Через місто проходять автомобільні дороги Н12, Т1705, Р46.

Автобусом

Охтирський автовокзал приймає автобуси за 115 напрямками. У загальному через автостанцію проходять 209 маршрутів.

Автобусом до Охтирки можна дістатись з Києва, Харкова, Полтави, Сум, Дніпра, Миколаєва, Запоріжжя, Глухова.

Адреса вул. Широка, 6а.  Телефон 0544623305. Режим роботи 04:00–22:00.

 

 

Чат-бот Гаряча лінія