Відповідь на звернення депутатів Охтирської міської ради щодо унормування тарифної політики у сфері централізованого теплопостачання та зниження цін для населення
МІНІСТЕРСТВО
РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
Міністерство розвитку громад та територій України розглянуло лист Охтирської міської ради Сумської області від 03.02.2021 р. №01-14/449, який надійшов листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 №4688/0/2-21, щодо тарифної політики у сфері теплопостачання і в межах компетенції повідомляє.
Формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію та комунальні послуги здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
Для встановлення тарифів на комунальні послуги, а саме тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, суб’єкти господарювання подають до органу уповноваженого встановлювати тарифи (на сьогодні це Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) і органи місцевого самоврядування) заяву та розрахунки тарифів за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
НКРЕКП встановлює тарифи на вказані комунальні послуги для тих суб’єктів господарювання, які підпадають під її регулювання. Для решти суб’єктів господарювання, які не регулюються НКРЕКП, тарифи на комунальні послуги встановлюються органами місцевого самоврядування.
За вимогами чинного законодавства України уповноваженні органи зобов’язанні встановлювати тарифи на комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат.
Таким чином, рішення про встановлення тарифів на комунальні послуги може прийматися лише уповноваженими органами.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку (стаття 15 цього Закону).
При цьому звертаємо увагу, що тарифна політика в житлово-комунальному господарстві безпосередньо залежить від цінової політики в паливно-енергетичному комплексі.
Зміни вартості природного газу, електричної енергії призводять до об’єктивної необхідності перегляду уповноваженими органами тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення для населення, адже у структурі собівартості послуг з теплопостачання витрати на природний газ займають 60-70%, а у структурі собівартості послуг з централізованого водопостачання і водовідведення витрати на електричну енергію – 25-30%.
Крім того, зміна розміру мінімальної заробітної плати, вартості матеріалів, комплектуючих також призводить до збільшення вартості комунальних послуг.
Надання споживачам послуг за тарифами, які не відшкодовують фактичних витрат підприємств, призводить до обмеженості коштів підприємств для здійснення розрахунків за спожиті енергоносії, виплати заробітної плати працівникам, сплати податків та обов’язкових платежів до бюджету.
Згідно із статтею 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» одним з принципів, на яких ґрунтується державна політика у сфері житлово-комунальних послуг, є принцип забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обгрунтованих витрат на виробництво таких послуг.
Таким чином, питання щодо тарифів на комунальні послуги є досить непростим, оскільки за своєю суттю є як економічним, так і соціально спрямованим. З одного боку розмір плати за комунальні послуги зачіпає інтереси пересічних громадян – споживачів послуг, з іншого – кожне підприємство галузі – виконавців послуг.
Від стану оплати споживачів залежить не лише якість комунальних послуг, а й можливість функціонування підприємств та безперебійне надання ними життєвоважливих послуг.
Разом з тим, в умовах загострення ситуації, що виникла у зв’язку із зростанням цін/тарифів на природний газ та електричну енергію, послуги з розподілу природного газу, Мінрегіону разом із іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади, НАК «Нафтогаз України», Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» було доручене підготувати Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі – Меморандум).
09.02.2021 Меморандум було укладено між Урядом в особі Міністра розвитку громад та територій України та першого заступника Міністра енергетики України Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».
Основною метою Меморандуму є уникнення навантаження на домогосподарства та недопущення зростання для них вартості послуг теплопостачання в опалювальному періоді 2020/2021 року, забезпечення стабільного функціонування підприємств теплопостачання та недопущення збоїв у їх роботі і наданні послуг для споживачів.
Вказаний Меморандум набирає чинності з дня його підписання Сторонами (тобто, з 09.02.2021).
Зокрема, пунктом 1 Меморандуму передбачено недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг (населення) підвищених тарифів на послуги з централізованого опалення, постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2020/2021 року.
Водночас пунктом 3 Меморандуму передбачено забезпечити безперебійне постачання природного газу підприємствам теплопостачання НАК «Нафтогаз України» відповідно до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 (да!пі – Положення), з урахуванням таких умов:
постачання природного газу відбувається за ринковою ціною на основі ринкових індикаторів, доступних для перевірки;
на різницю між ціною природного газу для підприємств теплопостачання, визначеною відповідно до пункту 13. Положення у січні – квітні 2021 року, та ціною природного газу, врахованою в тарифах на послуги з теплопостачання для населення, за якими протягом опалювального періоду 2020/2021 року фактично нараховується плата кінцевим споживачам (населенню), але не нижче граничної ціни природного газу, встановленої для побутових споживачів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», надається відстрочка платежу до 30 вересня 2021 року за зверненням підприємства теплопостачання та за умови надання ним підтверджуючих документів;
сума різниці між цінами природного газу для підприємств теплопостачання, визначеними відповідно до пункту 13 Положення протягом жовтня 2020 року – квітня 2021 року, та ціною природного газу, врахованою в тарифах на послуги з теплопостачання для населення, за якими протягом опалювального сезону 2020/2021 року фактично нараховується плата кінцевим споживачам (населенню), розраховується і компенсується у відповідності до законодавства.
Згідно з пунктом 7 Меморандуму державні органи України, НАК «Нафтогаз України» та Асоціація міст України до 01.05.2021 опрацюють джерела компенсації різниці між цінами природного газу для підприємств теплопостачання, визначеними відповідно до пункту 13 Положення протягом жовтня 2020 року – квітня 2021 року, та ціною природного газу, врахованою в тарифах на послуги з теплопостачання для населення, за якими протягом опалювального сезону 2020/2021 року фактично нараховується плата кінцевим споживачам (населенню), з метою реалізації пункту 3 цього Меморандуму до початку опалювального сезону 2021/2022 років.
23.02.2021 на засіданні Антикризового енергетичного штабу було розглянуто та затверджено План дій з реалізації Меморандуму, що передбачає чіткі завдання та терміни їх виконання відповідними державними органами.
Принагідно зазначаємо, що з метою посилення соціального захисту громадян умовах карантину, Урядом запроваджено низку заходів, зокрема, і в частині надання оплати житлово-комунальних послуг.
25 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 24 «Про особливості надання житлових субсидій», якою передбачено спрощення порядку надання житлової субсидії та запроваджено додаткову компенсацій громадянам витрат на оплату комунальних послуг.
Згідно з цим нормативно-правовим актом Уряд постановив:
заборонити на період карантину припинення надання житлових субсидій ;випадках, передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи;
забезпечити призначення житлової субсидії на наступний період yciм домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному період2019-2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій;
призначати житлову субсидію громадянам, які були звільнені з роботи в період: карантину, відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні;
на період карантину проводити розрахунок житлових субсидій з урахуванням збільшених на 50 відсотків соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, що встановлені підпунктами 2-6 пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 (соціальні нормативи користування послугами з централізованого водопостачання, постачання гарячої води, централізованого водовідведення, газопостачання і електропостачання для побутових потреб (окрім опалення).
Водночас постановою відтерміновано до першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому буде відмінено карантин, базову норму плати за послуги для субсидіантів (20% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства), яку мало бути запроваджено з 01.05.2020 року.
Таким чином, громадянам, які мають фінансові проблеми в період карантину, можна скористатися Програмою житлових субсидій, яка на сьогодні залишається головним механізмом соціального захисту найбільш вразливих верств населення та гарантує стабільність витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Разом з тим інформуємо, що згідно із Законом України від 17.03.2020 року № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема:
- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
- припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
- примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових
- секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Заступник Міністра Наталія ХОЦЯНІВСЬКА