ТЕСТ

Портал працює в тестовому режимі. Надайте свої пропозиції, як зробити його ще кращим.

  • Пошук по сайту
  • Пошук по документах
back

Стара версія сайту

Герб міста

Опис герба міста Охтирки

Герб міста Охтирки - це історичний герб міста, який затверджено 21 вересня 1781 року у вигляді геральдичного щита у співвідношенні 1,0:1,2 розташованого вертикально, де розміщено на голубому фоні золотий хрест з сонячним сяйвом у верхній частині герба.

Золотий хрест — символізує історичну знаменитість міста по великій кількості церков та віруючих, а також перехрестя чотирьох торгових шляхів, що перетинають місто на чотири великих ярмарки, які проводились щороку.

Сяюче сонце — символізує добробут, багатство.

 

 

«Въ лазоревомъ поле золотой крестъ…»

 

Уявлення про найдавнішу символіку нашого міста дає прапор Охтирського полку XVII століття, що мав зображення Св. Андрія на синьому хресті, оточеному сяйвом, у білому полі. Перші проекти герба Охтирки,призначені для прапорів полку, виконав 1734 року Йоган Симон Бекенштейн.

На думку самого Бекенштейна, «сие дело до Геральдс – конторы принадлежит», але доручення він виконав і висловив особисту думку про прапор Охтирського козацького слобідського полку, а також опис та малюнки гербів, які б могли зображуватися на прапорі полку.

У листопаді 1734 року Бекенштейн надіслав проекти розроблених гербів до Воєнної колегії. Герби він намагався складати «по состоянию тамошних мест», настільки це було можливим, виходячи з відомостей про місто.

Герби Охтирки, розроблені Бекенштейном, відображали боротьбу проти мусульман і перегукувалися з козацькою символікою, однак цілковито ігнорували попередню. Серед інших був варіант з вершником – козаком.

Складені Бекенштейном малюнки гербів для прапору так і залишилися на папері. Герольдмейстерська контора у 1781 році внесла запис про те, що проекти гербів їй для малювання не передані.

З 1771 року Герольдмейстерську контору очолював Михайло Михайлович Щербатов, який розробив новий гербовник для воєнних прапорів. Займався він безпосередньо і складанням міських гербів.

Головний принцип герботворчості Щербатова полягав у складанні гербу з урахуванням характерних особливостей міста: природніх умов, ремесел, традицій, історичних подій.

У 1775 – 1776 роках герольдмейстер Щербатов знову повернувся до полкової символіки й створив проект герба, що базувався на культі чудотворної ікони Богородиці в полковому соборі (Покровський кафедральний собор) Охтирки. У гербі міста з’явився «в лазоревом поле золотой крест с золотым сиянием вверху, что отмечает знаменитость этого города в связи с большим числом приезжих богомольцев».

Саме цей герб міста затвердили імператорським указом від 21 вересня 1781 року. Оскільки ж Охтирка й раніше була полковим містом, а її символ містився у гербовнику Щербатова, герб визнано «старим» і не додали до цього символ намісництва. Під час редагування міських гербів у середині XIX століття, Б.Кене визнав його таким, що цілком відповідає канонам геральдики, але у 1863 році запропонував свій проект герба Охтирки, - «в лазоревом щите золотой византийский крест, вверху щита выходящее наполовину золотое солнце; в вольной части щита герб Харьковской губернии. Щит увенчан серебряной стенчатой короной и окружен золотыми колосьями, соединенными Александровской лентой». Цей проект гербу не був затверджений.

У сучасності герб міста затверджений 30 січня 2004 року XVII сесією Охтирської міської ради IV скликання.

Сучасний герб міста має вигляд французького геральдичного щита у співвідношенні 1,0 : 1,2 розташованого вертикально, де розміщено на голубому (PANTONE 306 CV) фоні золотий (PANTONE 102 CV) хрест з сонячним сяйвом у верхній частині герба.

Синій колір в геральдиці традиційно символізує велич, славу, чесність та вірність ; золотий – силу, справедливість та милосердя.

Хрест – стародавнє позначення Вічного дерева Життя, знак життя, істини і спасіння.

На гербі нашого міста зображений «хрест трефовий» або «трилисний», у геральдиці більш відомий, як «хрест боттонні». Лист конюшини є символом Трійці і сам хрест виражає ту ж ідею.

Золотий хрест на гербі нашого міста символізує історичну знаменитість нашого міста по великій кількості церков та віруючих, а також перехрестя чотирьох торгових щляхів, що перетинають місто та чотири великих ярмарки, які проводилися щороку.

На гербі міста Охтирки зображене сяюче полуденне сонце.

Символіку сонця розглядають зазвичай з двох точок зору. Як джерело тепла, сонце символізує життєву силу, творчу енергію, вічну молодість, добробут і багатство, а як джерело світла воно являє істину, знання та інтелект. Сонце, за геральдичними вченнями, атрибут персоніфікованої істини, оскільки в його світлі все стає зрозумілим.